В картата е отбелязано разпределението на парцелите в Старото село на перида от 1890 г. до 1930 г. и някои топонимии около него. Започната 2008 г. допълнението и продължава. Към раздел Топонимия…
Още за Осиковско градище…
В картата е описана подробно топонимията в землището на с.Миланово (Осиково). Тя има исторически и родов характер. Целта и е да съхрани и покаже сформирането и развитието на селото. Работата по нея е започната през 2008 г. и до този момент допълването продължава. Към раздел Топонимия…
БОТЕВАТА ЧЕТА ОТ КАМАРАТА И ЙОЛКОВИЦА ДО РАШОВ ДОЛ И с.ЗВЕРИНО, на Хр. Конов. На тази снимка е показана местността “Русинов дел”, на която се е разиграло цялото събитие с тримата четници и Трифон Семов. Комитите дошли отгоре и се явили при Семовци, номер 12. Престрелката, където са заловени двама от тях и убити е станала при номер 1. Към раздел История…
4.80 мб Част 1 Към раздел Топонимия…
Тази част на Миланово е снимана от Купяни връх в посокаРусинов дел. В близък план се виждат Пчелинските кукли,Коренье, после Занога, Зли камик, Станчов рът…В далечината са местностите Осеньова мрътвина ,Седянката,Кюкювец, Кобилини стени и мн. др. Към раздел Описание по снимки…
Тази снимка предлага панорамен изглед от Могилата. Виждат се местностите Влатино селище, Турия и Турийски дол, Рьнкьова мъртвина, Видина ливада, Аржища и Долна Аржища, Овнарски път и Овнарски рът, Църквище и др. Към раздел Описание по снимки…
Панорамен изглед на село Миланово (Осиково), от землището с. Лакатник. Изображението показва южните части на Миланово: Аржишкио камик, Турия, Мраморскио камик, части от махала Мрамор, Могилата, махала Гувна, Аржища, Припор, както Шаварец и Русинов дел и др. Към раздел Описание по снимки…
На тази снимка е показана местността “Русинов дел”, на която се е разиграло цялото събитие с тримата четници и Трифон Семов. Комитите дошли отгоре и се явили при Семовци, номер 12. Престрелката, където са заловени двама от тях и убити е станала при номер 1. Към раздел История…
Допълнение към „Изворите,кладенците и чешмите в землището на с.Осиково-Миланово” на Ц. Динова ЖИТОЛЮБ/ЖЪЛТИ ЛЮБ/ – карстов извор-водопад, определян още и като подземна река. Народният поет Иван Вазов го описва така: ”Долу до реката друга пещера, из която ручи една река.”/1897г./. „В самото подножие на тая грамадна, непристъпна отвесна стена зее една пещера, из която изтича някакъв подземен поток и се влива
Прочетете повече…